Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

DLACZEGO SŁUCHANIE CIAŁA JEST TAKIE WAŻNE?

Bo ciało jest prawdomównym źródłem nieocenionych informacji. Choć często je ignorujemy, nie daje za wygraną i dalej wysyła wiadomości. Wsłuchując się w nie można wrócić do przeszłych traum i rozbrajać tykające bomby, można też zrzucić z pleców pokornie i bezsensownie dźwigane przez lata ciężary.

Rolę psychosomatyki docenia coraz bardziej medycyna uniwersytecka, ale bada ją bardzo powoli. Tymczasem szeroko rozumiana psychobiologia otwiera nam drzwi do samych siebie, pozwalając na zrobienie wewnątrz generalnych porządków. Dzięki temu nawet długotrwałe obciążenia, które rujnowały nam samopoczucie i zdrowie, można wreszcie trwale pożegnać.

Terapia Bowena pozwala połączyć pracę z ciałem z pracą z emocjami, bowiem ciało odpowiada na zabieg dwutorowo. To wspaniały dowód, że oddzielenie ciała od emocji nie jest możliwe, a w procesie powrotu do życiowego dobrostanu obie te części należy traktować łącznie.

Twórcą terapii był Australijczyk Tom Bowen (1916-1982) – genialny samouk o wielkiej intuicji oraz cierpliwy praktyk, który przez lata swojej działalności pomógł wrócić do zdrowia tysiącom osób.

Jego metoda jest delikatna i niebolesna, dzięki czemu można ją stosować również u niemowląt lub kobiet w ciąży. W trakcie spotkania terapeuta wykonuje co kilka minut precyzyjne ruchy na ciele leżącego, zrelaksowanego pacjenta. Pozytywne skutki zabiegu można odczuć już po krótkim czasie; większość osób zauważa je w ciągu pierwszych trzech sesji.

Skuteczność Techniki Bowena potwierdził raport na temat specjalistów medycyny alternatywnej, sporządzony w 1975 roku przez rząd stanu Wiktoria. Przebadano kilkanaście tysięcy jego pacjentów i okazało się, że aż u 88% z nich nastąpiła wyraźna poprawa stanu zdrowia lub zupełne wyleczenie, u żadnego zaś nie stwierdzono pogorszenia po prowadzonej terapii. Metoda ta nie daje więc żadnych niepożądanych skutków ubocznych i spełnia podstawowy warunek leczenia: primum non nocere - przede wszystkim nie szkodzić. Dziś Technika Bowena jest objęta patronatem australijskiego rządu.

W cztery lata po śmierci Bowena jeden z jego uczniów, Oswald Rentsch wraz z żoną Eleine zaczęli rozpowszechniać dorobek swojego nauczyciela i prowadzić szkolenia z jego metody w Akademii Terapii Bowena. Nowa, skuteczna technika pracy z ciałem szybko wzbudziła zainteresowanie także poza Australią. Wędrując przez Amerykę i Europę, w roku 2008 trafiła również do Polski.

Wydany w 2014 roku podręcznik dla studentów medycyny i fizjoterapii „Wielka Fizjoterapia” pod red. prof. Zbigniewa Śliwińskiego, opisuje Technikę Bowena jako jedną z manualnych technik osteopatycznych.

Copyright © 2021 Endorfiny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.