Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony.

Twórcą terapii był Australijczyk Tom Bowen (1916-1982) – genialny samouk o wielkiej intuicji oraz cierpliwy praktyk, który przez lata swojej działalności pomógł wrócić do zdrowia tysiącom osób.

Jego metoda jest delikatna i niebolesna, dzięki czemu można ją stosować również u niemowląt lub kobiet w ciąży. W trakcie spotkania terapeuta wykonuje co kilka minut precyzyjne ruchy na ciele leżącego, zrelaksowanego pacjenta. Pozytywne skutki zabiegu można odczuć już po krótkim czasie; większość osób zauważa je w ciągu pierwszych trzech sesji.

Skuteczność Techniki Bowena potwierdził raport na temat specjalistów medycyny alternatywnej, sporządzony w 1975 roku przez rząd stanu Wiktoria. Przebadano kilkanaście tysięcy jego pacjentów i okazało się, że aż u 88% z nich nastąpiła wyraźna poprawa stanu zdrowia lub zupełne wyleczenie, u żadnego zaś nie stwierdzono pogorszenia po prowadzonej terapii. Metoda ta nie daje więc żadnych niepożądanych skutków ubocznych i spełnia podstawowy warunek leczenia: primum non nocere - przede wszystkim nie szkodzić. Dziś Technika Bowena jest objęta patronatem australijskiego rządu.

W cztery lata po śmierci Bowena jeden z jego uczniów, Oswald Rentsch wraz z żoną Eleine zaczęli rozpowszechniać dorobek swojego nauczyciela i prowadzić szkolenia z jego metody w Akademii Terapii Bowena. Nowa, skuteczna technika pracy z ciałem szybko wzbudziła zainteresowanie także poza Australią. Wędrując przez Amerykę i Europę, w roku 2008 trafiła również do Polski.

Wydany w 2014 roku podręcznik dla studentów medycyny i fizjoterapii „Wielka Fizjoterapia” pod red. prof. Zbigniewa Śliwińskiego, opisuje Technikę Bowena jako jedną z manualnych technik osteopatycznych.

Copyright © 2019 Endorfiny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.